эковата
Будівництво, ремонт і оздоблення

Ековата для утеплення будинку, котеджу

Замовити

Цей матеріал рекламують як вигідний, екологічно безпечний, ефективний теплоізолятор. Однак, не всі однаково захоплено про нього відгукуються. Тому, всім, хто цікавиться питаннями утеплення приміщень, корисно ознайомитися з тим, що він собою представляє.

Сировина

Дешевизна ековати визначається вже тим, що вихідна сировина для неї, що підлягає утилізації, є паперові відходи. Ось їх основні джерела:

  • картонні, паперові обрізки, що залишаються від розкрою при виготовленні картонної упаковки та гофротари;
  • брак від виробництва поліграфічної продукції;
  • макулатура побутова, газетна, книжкова.

Склад ековати

Паперові відходи – продукція целюлозно-паперової, не самої чистої промисловості. Тому говорити про екологічність ековати не дуже коректно. Крім того, використовуються також інші, хоч і безпечні, але теж не дуже приємні хімічні реагенти. Ось приблизний склад того, що виходить в результаті:

  • 80-82% — вторинна целюлозна коротковолокниста вата, отримана з відходів;
  • 6-8% антипірен (протипожежна просочення) – тетраборат натрію (бура);
  • 12% антисептична добавка проти гниття і комах – борна кислота.

Ці інгредієнти практично нешкідливі, не летучі, без запаху, при пожежі не виділяють шкідливих газів, однак, в пилоподібному стані можуть викликати подразнення слизових носа і дихальних шляхів.
Одним з компонентів целюлози є лігнін – природний полімер, здатний під впливом води проявляти адгезійні властивості. Цю особливість використовують для зв'язування шару утеплювача з несучими конструкціями при монтажі. Після висихання товща целюлози знаходить деяку твердість, надійно приклеюючись навіть до вертикальної поверхні.

Фізичні характеристики ековати

Ековата представляє собою пухку пухнасту речовину сірого кольору щільністю 30-75 кг/м3, іноді з коричневим відтінком у низькосортних марок. Але при однаковій щільності вона по теплопровідності перевершує мінеральну вату – 0,032–0,041 проти 0,48 Вт/м*К, наближаючись по цьому параметру до дорогої пробці.
Володіючи низькою повітропроникністю, в товщі ековати циркуляція повітря незначна, із-за чого вона повільно сохне. А вбирати вона здатна до 9-15% вологи, втрачаючи теплоізолюючі властивості, оскільки на 1% вологості теплопровідність збільшується приблизно на 1-2,5%.
Крім того, цей матеріал володіє непоганим звукопоглинанням – до 63 дБ на 5 см товщини покриття. Для порівняння лист гіпсокартону зі 100-міліметровим шаром мінеральної вати поглинає всього на 37 дБ. За рахунок антипіренів утеплювач вважається помірно пальним – вогонь не поширює, будучи підпаленим, швидко згасає. При впливі полум'я не виділяє токсичних речовин. З часом може злежуватися до 20% об'єму. Про це не слід забувати при монтажі. Як стверджують виробники, термін служби його досягає 50-80 років без зміни теплозахисної здібності.

Особливості застосування ековати

Сипучість ековати – це недолік і перевага. Недолік тому, що її потрібно задувати повітрям, використовуючи спеціальне устаткування. Такий монтаж буде дуже швидким, дешевим, але досить якісним. Задувають у сухому вигляді, якщо підготовлені утеплюючі порожнини, або, змішавши з водою, коли ековату наносять на горизонтальні поверхні. В обох випадках забиваються всі щілини і поглиблення, перекриваючи можливі шляхи витоку тепла.

Завдяки зволоженому лігніну утеплюючий шар надійно схоплюється з поверхнею. Після висихання він покривається щільною шкірочкою, після чого його закривають декоративною обробкою. Цей спосіб нанесення дозволяє контролювати товщину одержуваного шару. Зазвичай вона коливається від 3 до 10 при мокрій задування і до 20 см – при сухій. Висихає вона довго, іноді для цього потрібно 3-4 доби.
Якщо фронт робіт невеликий, то закладку можна зробити вручну, наприклад, сухим методом, просто укладаючи ековату всередину порожнин руками. До використання її корисно розпушити відповідної ємності. Враховуйте, що при цьому її обсяг може збільшитися в 3-4 рази. Однак ефективність ручного методу нижче, ніж наддувом, оскільки із-за нерівномірності укладання витрата матеріалу зазвичай виявляється вище на 10-20%.
Для мокрого методу готується суміш сухої речовини з водою, як рекомендовано заводом-виробником, а отриманий склад наносять на поверхню шпателем або спеціальними кельмами (кельмою).
Варто зауважити, що ековата в Європі використовується вже близько століття. Але для вітчизняного споживача – це порівняно новий матеріал, тому, незважаючи на відлагоджену технологію і перевірену часом безпека, його намагаються використовувати переважно для нежитлових приміщень. Схоже, діє психологічний фактор, за відомим принципом – «дешеве добрим не буває».

Ековата і плюси застосування:

  • низька ціна;
  • ефективність падає незначно навіть при терміні служби більше 50 років;
  • можливість використовувати в приміщеннях з підвищеною вологістю;
  • при утепленні закривається вся поверхня, на відміну від інших матеріалів, де залишається близько 4% площі «містків холоду», що знижує ефективність на 20-25%.

Ековата мінуси застосування:

Негативні відгуки на цей утеплювач переважно пов'язані з тим, що він поставляється у вигляді розсипчастого м'якого порошку, тому його укладання вручну досить трудомістке. Та й респіратор тут буде зовсім не зайвим, бо незволожене вата сильно порошить. Тут, звичайно ж, якщо є можливість, краще запросити професіоналів.
Слід також передбачити, щоб ековата не проникала через облицювальну обшивку всередину приміщення. Для цього бажано прокласти під облицювання пилонепроникну плівку.
З часом укладена суха ековата трохи ущільнюється, тому рекомендується засипати її «з гіркою» приблизно на 20-25% більше.

Поради щодо вибору ековати

  • у ековати запах відсутній. Але деякі виробники, щоб заощадити, замість бури застосовують сульфати, або фосфати амонію. Взаємодіючи з борною кислотою, вони дають запах аміаку. Такий товар купувати не можна, так як його якість залишає бажати кращого.
  • При підпалюванні якісний утеплювач спочатку починає тліти, але без впливу вогню незабаром сам згасає.
  • За зовнішнім виглядом ековата нагадує великий розсипчастий однорідний пух без ущільнень сірого кольору. Білі і жовті включення говорять про використання значної частки неякісного сировини: побутової макулатури або картону.
  • Упаковка з утеплювачем повинна бути прозорою, не містити на дні нічого схожого на пісок, бо це ознака того, що інсектицидна і антипіренові просочення була зроблена недбало. І головне – купуйте товар від компаній, які себе зарекомендували, а при великих обсягах закупівлі доручіть цю місію знаючим людям або майстрам, подрядившимся на роботи з утеплення об'єкта.
будівництво котеджів будівництво котеджів будівництво котеджів

Телефонуйте!

Ми робимо Ваше життя комфортнішим!

(063) 025-51-65